"12 Eylül vatana ihanettir ve onunla yargılanmalılar" EMİNE ÇAKIR-ANKARA

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Oğuzhan Müftüoğlu ile “12 Eylül ve Türkiye Gerçeği” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşiye öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Söyleşiye damgasını 4 Nisan'da başlayan 12 Eylül yargılanması vururken, Müftüoğlu'na THKP-C ve Devrimci Yol'a dair sorulara da yanıt verdi.Oğuzhan Müftüoğlu, söyleşiye 4 Nisan'da gerçekleştirilen ve darbeden hesap sorma iddiasında olan 12 Eylül davasına dair düşüncelerini aktarmakla başladı. Müftüoğlu, “Davanın açıldığı günden bu yana bu davanın 12 Eylül darbesi ile hesaplaşamayacağını açıkça söyledik. 12 Eylül faşist cuntasını basitçe askerlerin seçilmiş hükümeti devirmesi üzerinden algılarsanız işin başından yanılırsınız. Öncelikle 12 Eylül faşist cuntasında ABD'nin rolünü bilmeniz ve anlamanız gerekir. Sonrada 12 Eylül cuntasının aslen emekçilere, devrimciler ve tüm halka karşı yapıldığını görmeniz gerekir. Eğer süreci böyle algılarsanız yargılamayı ve hesaplaşmayı 12 Eylül zihniyetinin ürünü olan AKP'nin değil yeni devrimci bir kurucu iradenin yapabileceğini anlarsınız” diye konuştu

12 EYLÜL VATANA İHANETTİR
12 Eylül faşist cuntanın örgütlü, duyarlı, hayatının her alanında siyaset konuşan, tartışan bir toplumdan bencil, sadece kendini düşünen bir toplum yaratmayı başardığını söyleyerek “12 Eylül darbesinin gerçek başarısı da burada yatıyor. Başlayan ve biten bir süreç değil, yukarıdan aşağıya toplumun her gözesine nüfus eden süren bir süreç oldu. Toplumu felç etti. Bu yüzden 12 Eylül Türkiye halklarına karşı işlenen bir suçtur. Vatana ihanettir ve onunla yargılanmalılar” dedi.

OYUNU BOZMA İÇİN

Oğuzhan Müftüoğlu, kendisine en çok 12 Eylül Referandum döneminde ‘hayır' demesi ile müdahilliğinin çelişip çelişmediği sorulduğunu belirterek, “Referandum'da geçici 15. Maddenin oylanmadığını niyetin başka bir şey olduğunu artık bu ülkede yaşayan aklı başında olan herkes biliyor. Referanduma dair söylediğimiz tüm olumsuzluklar bir bir gerçekleşti. Benim müdahil olmama gelince; Biz orada yaşanan tiyatroyu bozmak için mahkemedeydik” dedi.

DEVRİMCİLER DARBE İLE SAVAŞTI

Oğuzhan Müftüoğlu söyleşisinin ikinci bölümü gençlerden gelen sorularla devam etti. Devrimcilerin 12 Eylül Cuntasına karşı yeterince mücadele etmedikleri eleştirileri sorusunu yanıtlayan Müftüoğlu, “Biz 12 Eylül darbesinden önce darbenin gelişini gördük ve tüm solu bu konuda ortak mücadele etmeye çağırdık. Askeri darbeyi teşhir eden, kitlesel halk eylemlerini öne çıkaran bir çizgi izledik. Devrimci Yol olarak kendimizi örgütlemeye çalıştık. Buna rağmen başarılı olmadık. Merkezimiz yakalanmasına rağmen 1984'e kadar kırlarda darbeye karşı mücadele sürdü. Başarılı olamadığımız doğru, ama savaşmadığımız yalan” dedi.

07 Nisan 2012

Haberi Paylaş |