Oğuzhan Müftüoğlu: Darbecilerin yargılanması şovdan ibaret

 

BirGün Gazetesi yazarı Oğuzhan Müftüoğlu Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davayı yorumladı

Habertürk TV canlı yayınına bağlanan Müftüoğlu, 12 Eylül sorumlularının yargılanmasının şov olarak, adet yerini bulsun diye yapıldığını söyledi. Müftüoğlu devrimcilerin darbeden mağdur olduğuna dair yaklaşıma da "Bir yanlış anlaşılma var, 12 eylül'ün mağdurlarının cezaevinde yatanlar olduğuna dair... Daha önce de söyledim: 12 Eylül'ün esas mağduru Türkiye halkıdır. Darbecilerin esas olarak Türkiye'ye ihanetle yargılanmaları gerekir." diye konuştu.

Bu bir hesaplaşma olabilir mi sorusunu "Bu yargılama hiçbir şekilde hesaplaşma manasına gelmez. Şimdi Ergenekon davasında darbe yapamamış darbeciler yargılanıyor. Kamuoyunda da ‘yapılmış darbe yargılanmıyor, yapılmamışı yargılanıyor' gibi bir kanı oluştu. Sanki buna da cevap verilmeye çalışılıyor şimdi. Bugün yaşanan baskılardan ilgiyi dağıtmak için açılan bir dava gibi. Savcı Evren efendiyle çay-kahvve içmiş, birkaç soru sormuş ve iddianame hazırlamış." yanıtını verdi.

12 Eylül'le gerçek bir hesaplaşma isteniyorsa Nürnberg duruşmaları gibi, o dönemin işkencecilerinin, operasyoncularının emniyet müdürlerinin, sıkıyönetim komutanlarının katıldığı düzeyde bir soruşturma gerektiğini söyleyen Müftüoğlu, "Evren şahsında sembolik yargılama yapılıyor. Ben kendimi, devrimcileri, mağdur olarak görmediğimi daha önce de söyledim. Mağdur olan halktır. Devrimciler mücadele etmişlerdir, 12 Eylül'ün muhataplarıdır." diye ekledi.

Müftüoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"12 Eylül döneminde büyük çoğunluk anayasayı destekliyor gibi görünüyordu, anayasa %95 ile geçmişti. Şimdi bakıyoruz, bunu savunan kimse kalmadı. Nerede cuntacılara gazetelerinde övgüler yağdıranlar? Bunların tümü bugün darbe karşıtı görünüyorlar.

Bugünkü iktidarın da bu tablodan ders alması gerekiyor. Bugünün yüzde 50 ile iktidar olanlarının da yarın arkasında kimse olmayacak. Tıpkı bugün Kenan Evren'in arkasında kimse olmadığı gibi.

İddianamenin kabul edilip edilmediği de belli değil. Ben ciddi bir yaptrım olacağına inamıyorum. Pinochet de yargılandı, salındı. Kenan Evren yargılanırsam intihar ederim demişti. Bu galiba faşistlerin, darbecilerin ruh hali,  Pinochet de böyle demişti. Evren hakkında da göstermelik bir dava yapılacaktır. Kendisine daha korunaklı bir ev, masrafları arttığı için daha güzel bir maaş da tahsis edilecektir."