Taksim Gezi Parkı olayları nedeniyle T.B.M.M.'de konuşan (1 Haziran 2013)
Ertuğrul Kürkçü diyorki: (Mersin Milletvekili-Dev-Genç eski Gen. Bşk.)
                   Oraya bir AVM kurulması kavgası değildir, bu aynı zamanda 31 Mart Vakası'yla hesaplaşmadır. Sırrı Süreyya Önder arkadaşımızı omzundan gaz kapsulüyle vuranları affetmeyeceğiz, onların Başbakanlarını da affetmeyeceğiz, bunun hesabını kalubelaya kadar sormazsak namerdiz. Bu hesabı soracağız. Kentin, Türkiye'nin sahibi değilsiniz, mülkün sahibi değilsiniz. Eğer müslüman'sanız mülkün sahibi Allah'dır, eğer bu ülkenin yurttaşıysanız mülkün sahibi yurttaştır.
                    Milletin hizmetkarı milleti sopalamaz., milleti gazlamaz. Bu ne biçim hizmet ? Hizmetiniz batsın. 31 Mart mı kalmış ? Zaten onun sahipleri çoktan havaya uçmuş, tıkmışsınız Silivri'ye. Daha ne intikamı alıyorsuz.? Bir kere daya bir vekilimize böyle zorbalık yapın görelim. Neler olacağını hep beraber görürsünüz. Bütün İstanbul işaretimizi bekliyor Sırrı Süreyya'nın hesabını sormak için ama biz sukuneti muhafaza etmeye çalışıyoruz.

Dev-Genç'in son genel başkanıErtuğrul KURKÇÜ'nün diğer konuşmaları:                                               
40. YILINDA KIZILDERE ANMA TOPLANTISI Hamburg Ertuğrul Kürkçü Uludere köylülerinin nasıl bombalandığını anlattı! Radyo Kuzey
Ertuğrul Kürkçü, 12 Mart, Kızıldere ve Uludere'yi değerlendiriyor
Ertuğrul Kürkçü: Türkiye 12 Eylül atmosferine giriyor, bu cezaevlerine de yansıyor.