Deniz Gezmiş'in hiç yayınlanmamış fotoğrafları

Ankara'da koleksiyoncu Muhammet Yüksel'in arşivinde, 6 Mayıs 1972'de idam edilen Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş'in bugüne kadar fazla bilinmeyen fotoğrafları bulunuyor.

Muhammet Yüksel, arşivinde yer alan fotoğraflarda, Deniz Gezmiş'in mahkemeye götürülürken koridorlarda askerlerle tartışması, mahkeme salonunda hakim karşısında görüldüğünü söyledi.

Üzerinde beyaz gömlek bulunan Gezmiş'in mahkeme koridorlarında kendini götüren askerlerle tartışması ve hakim karşısına çıktığında da oldukça sakin duruşu dikkat çekiyor. Koleksiyoncu Muhammet Yüksel, arşivindeki fotoğraflarla ilgili olarak bugüne kadar hiçbir yerde yayınlanmadığını öne sürerek şöyle dedi:

"Deniz Gezmiş, hakkında idam kararı verildiği mahkemeye götürülürken oldukça sakin görünüyor. Mahkeme koridorunda kendisini itekleyen askerlerle tartışıyor. Burada bir askerin Gezmiş'e vuracakmış gibi elini kaldırdığı görülüyor. Anca
k, ona rağmen Gezmiş oralı bile olmuyor."

Deniz Gezmiş'in düğüne gider gibi idama gittiğinin fotoğraflarda da görüldüğünü kaydeden Yüksel, şöyle devam etti:
"Onurlu bir duruş, o güzel şeyler için, ülkesi için, daha doğru şeylerin bu ülkede olması için canını verdi. Tüm fotoğraflarda Gezmiş'in onurlu duruşu ve hiç pişmanlık duymadığı görülüyor. Çünkü o ülkesi için, inandığı doğru şeyler için ölüme gittiğinin bilincindeydi."

GEZMİŞ'İN ANISINA SERGİ
6 Mayıs 2012 tarihinde Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilişlerinin 40'ıncı yıldönümü olduğunu hatırlatan Yüksel, "Gezmiş'in anısına sergi açmayı düşünüyorum. Elimde Gezmiş'in yayınlanmamış çok sayıda fotoğrafı var. Bu arada elinde Gezmiş ve arkadaşlarıyla ilgili bilgi, belge, fotoğraf olan varsa, onların da bana ulaşmasını rica ediyorum. Sergide onlara da yer vereceğim" dedi.